Příprava obrázků a fotek pro tisk

Kvalitní zpracování obrázků a fotografií k tisku pro Vás můžeme udělat jako subdodávku. To znamená, že Vaše obrázky Vám předzpracujeme dopředu a Vy je jen umístíte do Vaší sazby. Získáte tím profesionální zpracování a jistotu, že tisk dopadne excelentně.

Nemáte-li k dispozici vlastní obrázky, můžete využít komerční fotobanky. Pozor na obrázky s nízkým rozlišením pro tisk stažené z internetu a dále pozor na právní aspekty takto stažených obrázků! (Viz obecné autorské právo.)

Obrázky, základní pojmy​:

Rozlišení

Barevné i černobílé obrázky (fotografie) mají mít v ideálním stavu pro tisk rozlišení kolem 300 DPI v použitém rozměru 1:1. Perokresby, skeny podpisů, výkresů atd. by měly být v rozlišení 600 DPI a měly by být v režimu LineArt (viz dále).

Formáty souborů používané pro obrázky

Vše záleží na aplikaci, do které obrázky načítáte, které formáty souborů podporuje a v jaké míře. Doporučujeme používat běžné formáty typu JPG, TIFF, EPS. (Soubor EPS může být jak čistě bitmapový, tak čistě vektorový, nebo dokonce kombinací obou typů dat uvnitř souboru.)

Pro lepší pochopení datových formátů – jde o obsah, nikoliv o „obal“.

Představte si, že formát souboru je jakási „datová schránka“. Schránka, která může být typu JPG, TIFF, EPS atd.

Důležitý je ale vnitřní obsah tohoto „datového kontejneru“. Tedy to, co je uvnitř a jak je to uděláno – barevný režim, rozlišení obrázku – tedy jednotlivé pixely, z kterých je obrázek složen. Barevné profily, průhlednosti, atd. Bude-li obsah špatně, bude i výsledek špatně. A je jedno jakou „obálku“  (typ souboru) použijete.

Základní proces přípravy obrázků

Obrázek ze skeneru či digitálního fotoaparátu je vždy pouze výchozí polotovar. Pro dobrý výsledek v tisku by měl být obrázek v grafickém editoru vždy ještě upraven, než se na stránku načte: oříznut na požadovaný výřez, barevně vyvážen, doostřen, eventuálně doretušován.

Co je důležité vědět o barevnosti

Barevný rozsah zobrazených barev na monitoru nebo display tabletu (RGB) je vždy mnohem větší než tiskový režim (CMYK)! 

Pokud nemáte speciální grafický monitor, software a správné nastavení pracovního prostředí, bude se vytištěný obraz na papíře vždy lišit od toho, co vidíte na monitoru.

Tisk má omezené možnosti reprodukce barev oproti RGB zařízením. Týká se to hlavně barevného podání, křiklavých jasných tónů, prokreslenosti světlých, nebo naopak tmavých míst.

Barevný rozsah (gamut) tisku
Barevné rozsahy
Obrázek v RGB barevném režimu
RGB zobrazení na monitoru
Obrázek v CMYK barevném režimu
CMYK tisk na papíře (simulace!)

Černobílé obrázky v režimu stupňů šedi nechte v režimu GRAYSCALE (stupně šedi). Černobílé obrázky nasnímané skenerem primárně do režimu RGB nezapomeňte na stupně šedi převést! (Černobílé obrázky uložené jako RGB vykazují odchylku barevnosti při tisku do různých nádechů jednotlivých barevných složek, proto musí být reprodukovány pouze z černé, tedy po převodu na grayscale režim.)

Line Art – jasně ostré černobílé kresby v rozlišení 600 DPI. To se týká například skenů výkresů, elektrotechnických a jiných značek, perokreseb, podpisů, grafů, tabulek atd.

Přímé barvy – pokud jsou použity knihovny speciálních přímých barev (např. Pantone) a mají být reprodukovány jako CMYK, zadejte tento rozklad už při tvorbě tiskového PDF! Aby nebyly náhodou z tisku vyloučeny nastavením RIPů. Pokud chcete přímé barvy použít opravdu jako přímé (nikoliv rozloženy na CMYK), je tak možno pouze v ofsetovém tisku a musí být tisk takto kalkulován!

Barevný režim

Pro tisk barevných obrázků můžeme využít jak RGB tak CMYK režim. Pokud používáte office programy typu Word pro přípravu Vaší publikace, použijte režim RGB, v ostatních grafických aplikacích (například InDesign, Corel atd.) doporučujeme CMYK.

RGB barvy:

Tiskové CMYK barvy:

Stupně šedi:

Line Art, bílá a černá:

RGB barevný režim
CMYK barevný režim
Stupně šedi
LineArt, bitmapový obrázek

Tento HELP je pouze obecný a je určen pro začínající uživatele. Více detailních informací z oblasti tisku můžete nalézt na PolygrafickeTahaky.cz, nebo dále na internetu.